Služby knihovny

  • půjčování beletrie, naučné literatury, periodik, audioknich, deskových her a ostatních informačních materiálů na dobu jednoho měsíce
  • elektronický on-line katalog pro dospělé i děti podává informace o aktuálním knižním fondu
  • rezervace požadované literatury
  • přístup k síti Internet na čtyřech místech
  • černobílý a barevný tisk a kopírování do velikosti formátu A4
  • exkurze
  • pravidelná setkání nad knihami pro děti, literární kvízy a soutěže
  • služby v základních knihovnách v rámci regionu
  • knihovnicko-informační lekce pro školská zařízení:

 

Nabídka besed pro mateřské a základní školy

 

Poprvé v knihovně

Děti se při první návštěvě seznámí s prostorem knihovny a nabídkou fondu pro nejmladší čtenáře. Dozví se, jaké části má kniha a jak s ní (ne)zacházet.

Délka: 45 min

 

Tematická lekce na motivy oblíbené dětské knihy

Lekce hravou formou představuje dětem jednu knihu vhodnou pro jejich věkovou skupinu. Zahrnuje poslech ukázek a práci s jejich obsahem formou tvořivých úkolů a pohybových her.

Tituly jsou vybírány z klasických i současných děl české i světové literatury.

Délka: 45 min

 

I. stupeň ZŠ (vč. přípravných ročníků)

Přípravná třída

Poprvé v knihovně

Děti se při první návštěvě seznámí s prostorem knihovny a nabídkou fondu pro nejmladší čtenáře. Dozví se, jaké části má kniha a jak s ní (ne)zacházet.

V druhé polovině besedy si děti poslechnou pomotané pohádky, kdy hravou formou pomohou pohádkovým bytostem najít jejich správnou pohádku.

Závěrem děti zhlédnou jednu z vyprávěných pohádek.

Délka: 60 min

 

0. – 2. ročník

Josef Lada

Lekce zaměřená na dětství J. Lady jako námět jeho pozdější tvorby. Žáci se hravou formou na motivy aktuálního ročního období seznámí s autorovými ilustracemi i texty.

Délka: 60 min

 

1. – 2. ročník

Klasici české ilustrace dětských knih

Žákům představíme práci šesti klasiků české dětské ilustrace. Pokusí se ropoznávat známé i méně běžné postavy z dětských knížek a dozvědí se zajímavosti ze života jejich autorů okolnosti jejich vzniku.

Délka: 60 min

 

3. ročník

Ďasík a Ďáblík

Tematická lekce na motivy oblíbené dětské knihy.

Na úvod besedy se děti seznámí s rozdělením knih v dětském oddělení. Představíme jim knihy různého žánru vhodné pro jejich věk. Popovídáme si o jejich oblíbené knize či oblíbeném autorovi.

Po úvodu do taje knihovny představíme knihu od spisovatelky Ivony Březinové, Ďasík a Ďáblík. Vydáme se společně s dvojčaty z knihy, Berenikou a Bertíkem, na dobrodružnou výpravu, napříč časem, po Praze. Do dávných dob nám budou dělat průvodce Ďasík a Ďáblík, chrliči z Prašné brány. Děti se dozví, kdo byla Svatava Polská, kdy byl postaven Karlův most, kdo byl císař Rudolf II. a kdo zavedl povinnou školní docházku.

Délka: 60 min

 

I. a II. stupeň ZŠ

4. – 9. ročník

Časopis

Lekce zaměřená na zlepšení povědomí o časopisecké tvorbě jako svébytné literární formě. Studentům jsou představeny milníky z historie časopisecké kultury a seznámí se s náplní práce jednotlivých členů redakce. V praktické části si vyzkouší navrhnout vlastní časopis a prezentovat jeho obsah spolužákům.

Dle věku studentů je věnován čas také debatě nad účelem reklamy v časopisech.

Délka: 60 min (Besedu je vhodné dle časových možností žáků plánovat na 90 minut. Praktickou část lze pak pojmout podrobněji.)

 

Komiks v knihovně

Beseda zaměřená na častý problém dnešních dětí, a to nechuť ke čtení. Hravou formou se snažíme děti přes komiksy motivovat ke čtení.  Komiks je jedinečná literární forma, která čtenářům nenabízí pouze text, ale i rozpohybované obrázky. Děti se dozví historii a jeho vývoj, a jak takový komiks vzniká.

Délka: 60 min

 

7. – 9. ročník

Young adult literatura

Školákům představíme literaturu psanou pro náctileté a nováčky mezi dospělými, vznik a vývoj young adult literatury, její definici, žánry, spisovatele, knihy. Přiblížíme jim knižní hrdiny.

Žáci se formou diskuse podělí o své vlastní zkušenosti a názory na knihy YA.

Délka: 60 min